Strona internetowa szablon czy dedykowane rozwiązanie ?

Tworząc stronę internetową mamy do wyboru wiele możliwości jej wykonania oraz wdrożenia. Również w kwestii wyboru wykonawcy pojawiają się conajmniej dwie opcje : freelancer lub agencja interaktywna. Warto przyjrzeć się każdemu rozwiązaniu gdyż niesie ono za sobą konsekwencje w przyszłości.

poznaj rozwiązanie przed podjęciem decyzji, zobacz czy wykonawca posiada cechy których szukasz, forma współpracy i kontakt jest równie ważny jak sam produkt.

strona-internetowa-wordpress-builder-czy-dedykowane-kodowanie

Kto stworzy stronę internetową lepiej ?

Jeżeli chodzi o koszt wykonania strony oraz jakość to są to dwa czynniki które najlepiej przeanalizować podczas wyboru Wykonawcy strony internetowej. Każda strona ma swoje plusy i minusy wykonania u danego Wykonawcy. Analizując zalety warto zwrócić uwagę na kilka aspektów tworzenia strony internetowej w agencji lub u freelancera.

Koszt wykonania strony

W przypadku tego czynnika zdecydowanie lepiej wypada freelander który defacto w 80% i tak będzie wykonywał stronę. Zwykle częstą praktyką jest podzlecanie usług właśnie freelancerom przez agencję i odpowiedni narzut marży na zleceniu. Koszt realizacji strony przez freelandera jest nawet do 50% niższy niż w agencji interaktywnej, zależnie od miasta i regionu może to być bardzo duża różnica w koszcie.

Jakość wykonania strony

Budzi pewien niepokój wykonanie strony internetowej u freelancera. Z jednej strony widząc portfolio potencjalnego wykonawcy możemy dojść do wniosku że jest godny zaufania jednak często bywa tak że realizacje które widzimy w portfolio są to najlepsze z najlepszych, którymi dany freelancer się chwali, a poza nimi prezentuje średni poziom. Warto przy kontakcie z freelancerem poprosić i większą ilość prac do wglądu, przeglądnąć branżowe profile jak behance, Instagram, dribbble.

Freelancer, czy Agencja ?

Kolejną ważną kwestią jest znajomość wszystkich zagadnień tworzenia strony przez freelancera, mamy tutaj na myśli kwestie : budowy architektury strony, projektowania grafiki, wdrożenia strony na systemie cms / np wordpress /, kwestie optymalizacyjne oraz uzupełnienie strony. Jest to trochę dużo jak na jedną osobę realizującą stronę. Dodają do tego fakt że freelancer często pracuje na etacie, po godzinach wykonując nasze zlecenie może ono w przypadku wysokich oczekiwań ciągnąć się miesiącami.

Support i etap gwarancyjny

Ważna kwestia z którymi freelancer może mieć problem to opieka nad naszą stroną oraz support w przypadku nagłej awarii lub problemów. Jeżeli freelancer nie ma czasu ustalonego w ciągu dnia na sprawy związane z supportowaniem stron które wykonał możemy mieć w przyszłości problem w przypadku awarii naszej strony internetowej. Nie chodzi tutaj o drobną operację dodania aktualności czy wersji językowej, ale w przypadku poważniejszego problemu jak zmiana wersji php z nieobsługiwanej na aktualną, włamanie na stronę czy brak działania strony będziemy mieć problem jeżeli wymaga on rozwiązania adhoc.

Warto zwrócić uwagę na aspekt supportu i gwarancji gdyż freelancer dziś może istnieć, a jutro być w innym kraju na dobrze płatnej posadzie.

Realizując stronę warto wdrożyć szablon czy dedykowane kodowanie ?

Częstym problemem Klientów i podstawowym pytaniem jest czy strona w przypadku buildera np elementor lub divi nie będzie w przyszłości sprawiała problemów. Niektórzy bardziej świadomi klienci wiedzą że aktualizacja WordPressa i wtyczek niekoniecznie idzie w parze z aktualizacją buildera elementor czy divi. Zwyczajnie czasem bywają problemy lub niekompatybilne wersje nie współpracujące ze sobą. O ile tworzenie strony w oparciu o builder jest wygodne i proste / dla osoby już znającej przynajmniej podstawy / o tyle dla laika wdrożenie się w builder to kilkanaście lub więcej godzin wdrożenia. Pomijając etap wdrożenia pracuje się na builderach przyjemnie i jest to praca ciekawa gdyż widać od razu jej efekty.

Minusy pracy na builderze w wordpress

Niestety minusem są zasadzki czekające na nieświadomego użytkownika buildera w postaci kodu css który czasem wymaga poprawy lub nie wszystko wychodzi tak jak tego oczekujemy np: w przypadku skalowania strony i wersji responsywnych. Zwykle warto mieć na uwadze że wersje demo stron są śliczne i dopracowane, a nasze wyglądają dużo gorzej. Dlaczego ? Kwestia podszlifowania wersji demo świetnymi zdjęciami i idealnie pasującymi nagłówkami, treściami tak by całość była apetyczna.

Dedykowanie kodowanie to rozwiązanie droższe i szyte na miarę

W przypadku stron budżetowych faktycznie nie warto inwestować w dedykowane rozwiązania na budżet przerzucić na np optymalizację SEO i linkbuilding. Różnica w postaci dedykowanego kodu frontend i backend nie będzie aż tak zauważalna w przypadku prostej strony internetowej. Oczywiście mamy kontrolę nad kodem, lepszy kod, szybszy i pozwalający na lepsze wdrożenie wersji mobilnej jednak takie rozwiązane kosztuje zwyczajnie więcej.

Czas wczytania strony internetowej i performance

W przypadku builderów tworzą one dużo kodu css i js który jest ciężki i spowalnia stronę. Jeszcze gorsza sytuacja występuje w przypadku motywów multipurpose tzn: do wielokrotnego przeznaczenia. To takie motywy w których możemy wybrać 16 stron głównych, 5 wersji portfolio i 10 podstron o nas.

Theme wordpress z przeznaczeniem multipurpose

Jest to świetna wizja dla webmastera tworzącego strony lub laika który jednym klikiem włącza piękne layouty podstron, jednak całe rozwiązanie niesie za sobą jeden poważny minus tj: zwiększona liczba kodu css i js który musi zostać wczytany by obsłużyć taką możliwość dla użytkownika, słowem musi on przewidzieć różne opcje które będzie finalnie prezentowała strona internetowa w wersji finalnej. Cały zabieg owocuje stroną która w najlepszym przypadku osiągnie 50 punktów na 100 w programach analitycznych typu gtmetrix czy google page speed w opcji na komórki, co w przypadku stron jest niedopuszczalne. Czy warto skorzystać z takiej możliwości, naszym zdaniem nie, jeżeli już polecamy szukać theme i motywów nie dających takiej możliwości czyli jeden motyw to jedna warstwa wizualna bez konfiguratora i 10-ciu opcji wyboru typu slidera i efektów przejścia podstron oraz wariacji poszczególnych stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *